Princíp práce počítača

Počítač je zariadenie, ktoré slúži na spracovanie, uchovávanie a prenos informácií. Údaje spracováva pomocou vloženého programu, ktorý vytvoril programátor.

Počítač pracuje zásluhou procesora a operačnej pamäte. Procesor je mozog počítača, ktorý spracováva informácie. Tvorí ho riadiaca a operačná jednotka. Programy a údaje vkladáme do počítača pomocou vstupných zariadení. Počas spracovávania sú uložené v operačnej pamäti. Operačná jednotka vyberá z operačnej pamäte jednotlivé príkazy a vykonáva ich. Taktiež z pevného disku vyberá informácie na spracovanie. Po spracovaní ukladá výsledok naspäť do operačnej pamäte. Spracované výsledky operačná pamäť odovzdáva výstupnému zariadeniu napr. monitoru. Všetky tieto činnosti riadi a usmerňuje riadiaca jednotka.

 

Hore uvedený princíp práce počítača znázorňuje nasledujúca schéma:

Počítač bez programu je nepoužiteľný. Spolu tvoria počítačový systém, ktorý delíme na dva podsystémy:

·  hardvér - technické vybavenie počítača

·  softvér - programové vybavenie počítača

 

Princíp spracovania informácií

  • Užívateľ zadáva do počítača informácie v podobe obyčajných písmen, alebo čísel v desiatkovej sústave.
  • Počítač ich prevedie do jemu zrozumiteľnej dvojkovej sústavy, spracuje ich a znova prevedie a poskytne späť výsledok spracovaných informácií užívateľovi v podobe obyčajných písmen, alebo čísel v desiatkovej sústave.

 

Pojmy

Hardware – je technické vybavenie počítača. Napríklad monitor, procesor, USB kľuč, myš, kábel.

Software – je programové vybavenie počítača, napríklad Mozilla Firefox, obrázok, videoklip, mail.

Program - software ktorý vykonáva činnosť. Napríklad prehliadač www stránok, hra, program na písanie textu.

Dáta - užitočné údaje, ktoré sami o sebe nevykonávajú činnosť. Napríklad text, fotky, video.

Bit - jedno pamäťové miesto, môže na ňom biť zapísané číslo 1 alebo 0.

Byte B - skupina 8 bitov, 1 B = 8 b

Prenosová rýchlosť - počet prenesených dát za sekundu, jednotka je bps (bit per second) = bity za sekundu = baud . Napríklad rýchlosť pripojenia na internet 2,4 Mbps = 300 kB/s

DPI - jednotka pre rozlíšenie, napríklad tlačiarne, myši, skenera jednotka. DPI - Dot Per Inch = počet bodov na palec. Napr. tlačiareň má 1200 DPI = 1200 bodov/palec = 48 bodov/mm.

Architektúra PC

Bloková schéma PC:

RAM = operačná pamäť je rýchla polovodičová pamäť v ktorej sú uložené programy a dáta s ktorými práve pracujeme. Ak si niekam klikneme, otvorí sa súbor či webová stránka, a táto sa najprv nahrá do RAM. Po vypnutí PC sa RAM zmaže, preto musia byť údaje uložené v dlhodobých pamätiach, napríklad na harddisku. Rýchlosť RAM závisí predovšetkým od počtu možných zápisov a čítaní z RAM, takzvanej taktovacej frekvencie RAM.

Procesor vykonáva výpočty, rozhoduje sa a riadi počítač. Načítava bloky údajov (programov a dát) z RAM, spracuje ich podľa programu, a potom ich môže zapísať späť do RAM alebo na iné zariadenia, napríklad "na monitor". Procesor obsahuje vyrovnávacie pamäte, takzvané Cache, do ktorých sa presúvajú veľké bloky údajov z RAM. Cache urýchľuje činnosť Procesora. Na rýchlosť procesora má vplyv aj taktovacia frekvencia, čiže pošet krokov ktoré procesor spraví za sekundu. Procesor je tvorený jadrom, cache a je zaliaty do púzdra. Jadro obsahuje výpočtovú jednotku, logickú a riadiacu jednotku. Jadier môže byť viac, čo tiež zrýchľuje činnosť procesora.

BIOS je program na test PC a zavedenie OS do RAM pri štarte PC. BIOS je uložený v zvláštnej polovodičovej pamäti, ktorá sa nevymaže ani po vypnutí PC. Nastavenia BIOSu možno vykonať na štandardnom PC po stlačení klávesy Delete pri štarte PC.

Časti počítača

Vonkajšie zariadenia

  • Monitor – vlastnosti: obrazovka CRT - sklenená vákuová, alebo LCD - tekuté krištály; uhlopriečka 15“, 17", 19", 21"..., pomer strán 3:4 alebo širokouhlé
  • Tlačiareň – podľa náplne:- atramentová – obyčajná alebo s fotonáplňou, laserové – náplň je prášok = toner, obraz sa vykresľuje laserovým lúčom,LED – náplň je toner, obraz sa vykresľuje radom LED diód
  • Scanner – snímajú obraz do počítača, bežné lacné CIF – majú svietiace LED a senzory v jednom rade - profesionálne drahé CCD - obsahujú lampy, zrkadlo a CCD čip
  • Myš - optická LED – funguje skoro na všetkých povrchoch okrem papiera, - laserová – funnguje všade a presne
  • Klávesnica – s vhodnými popiskami
  • fotoaparát, USB kľúč, MP3 prehrávač, telefón, webkamera...

Dlhodobé pamäte:

  • pevný disk = harddisk = HDD – obsahuje kovové disky s magnetickou vrstvou, ktoré sa otáčajú, zapisuje a číta sa pomocou vysúvacích hlavičiek na malých nosníkoch. HDD je namontovaný v počítači, má veľkú kapacitu, je na ňom celé programové vybavenie PC - operačný systém a aplikácie.
  • USB kľúč – polovodičová pamäť
  • SSD – polovodičový "harddisk"
  • CD – optická pamäť, koleso z plexiskla, hliníková odrazná fólia, zapisuje sa s infračerveným laserom do svetlocitlivej vrstvy. Kapacita 700 MB.
  • DVD – optická pamäť, zápis a čítanie s modrým laserom a vo viacerých vrstvách, kapacita 4,7 GB
  • BlueRay – oveľa väčšia kapacita ako DVD